Zpráva mysliveckého hospodáře na VČS 28.3.2009
V roce 2008 jsme z hlediska mysliveckého hospodaření pokračovali v onom standardním stereotypu mysliveckého života a činností bez výraznějších problémů, v duchu myslivecké kolegiality a dle nutných provozních potřeb, což můžeme dozajista považovat za pozitivní, neboť systém naší práce a konkrétní výkon práva myslivosti nevykazoval žádné výrazné odchylky, které by bylo nutné z vnějšího prostředí usměrňovat. V průběhu let 6 let nájemního období v honitbách Líšeň a Horákov-les se nám ověřilo, že nastoupená cesta našeho využívání honiteb pro chov a následný lov zvěře je v souladu především s legislativou, respektuje nájemní a ostatní smluvní společenské vztahy, myslivecké tradice a zvyky a plně respektuje potřeby zvěře v ekosystému prostředí.
Rok 2008 byl rokem pro naši společnost velmi úspěšným i z hlediska naplňování počtu ulovených kusů zvěře srnčí a černé, můžeme vyhodnotit chov a lov ostatních druhů zvěře z hlediska stavů a kvality uspokojivě a věřím, že se veškerá spolková činnost stala příjemnou, zábavnou, i když do značné míry pracovitou součástí života každého v naší myslivecké společnosti.
Péče o zvěř v zimním období probíhala tradičním způsobem v plném rozsahu, v rozdělení honiteb na úseky přidělené jednotlivým skupinám s ohledem na dostupnost. Přikrmování se účastnili v rámci svých možností všichni členové odpovědně, ve snaze maximálně usnadnit zvěři období zimního strádání a jarního přechodu předkládáním kvalitního a odpovídajícího krmiva v dostatečném množství. Stálým úkolem je nutnost dobudovávat na všech stabilních přikrmovacích zařízeních pro zvěř spárkatou zásobníky a jejich udržování v dobrém stavu. V honitbě Horákov - les bude opět nutno aktuálně s ohledem na prováděnou těžbu dřeva přehodnotit v souladu se smluvními podmínkami (vzdálenost zařízení od pasek) počet a umístění zařízení v honitbě. Po ukončení přikrmovací sezóny v loňském roce byla zařízení a jejich okolí z důvodu potlačování možnosti nákazy zvěře parazity vesměs pečlivě asanována a toto opatření budeme důsledně opakovat i letos. Zároveň s tím bude nadále nutné věnovat pozornost stavebně-technickému stavu všech přikrmovacích zařízení a po jarní asanaci opět provádět další údržbu a opravy.
Zajišťování krmiv pro zimní přikrmování zvěře proběhlo sklizněmi ze 2 políček jeteliny v lokalitě Kostelíček. Příkladným úsilím členů bylo sklizeno a připraveno dostatečné množství jeteliny a opět byl uskutečněn nákup usušené lisované jeteliny. Zásluhou některých členů a udržováním dobrých vztahů v zemědělských a zpracovatelských firmách v blízkém okolí se podařilo získat značné množství zlomkového obilí a dalších krmných surovin, které byly vhodným způsobem uskladněny pro zimní sezónu. Část byla získána i sklizní ze zvěřních políček, pro které jsme získali dotaci na obhospodařování. Pro zvěř mohlo být tak připraveno a následně předkládáno kvalitní krmivo v potřebném a dostatečném množství. Kontrolami zdravotního stavu srnčí zvěře po dobu lovu se prokázala opodstatněnost a zároveň účinnost (především v honitbě Horákov-les) předkládání krmné směsi s medicinálním přípravkem proti parazitózám v měsíci únoru v obou honitbách. Do zásypů pro bažanty byly zajištěny v posklizňovém období plevy s příměsí obilí, pro zvěř zaječí, bažantí a srnčí nákupem řepa a pro srnčí zvěř kusová sůl. Pokračovalo zemědělské obdělávání kulturou kukuřice a ovsa pozemků na Anakletě, na Horneku a na Damborce. V této oblasti bude nutné systematičtěji hospodařit v osevních postupech a prostřídávat plodiny, aby nedocházelo k jednostranné degradaci pozemků a pěstované plodiny plnily vzrůstem svůj krmný nebo krycí účel. Můžeme vyhodnotit po zkušenostech s těmito zemědělsky obdělávanými plochami, že se jedná o kroky správným směrem k podpoře stavů zvěře potravní a pobytovou nabídkou.
Ke stanoveným normovaným a minimálním stavům zvěře srnčí byl na základě řádně provedeného sčítání a zpracovaného Plánu chovu a lovu zvěře spárkaté odsouhlasen a schválen s pronajímateli (LČR,HS) pro honitbu Líšeň odstřel v celkové výši 32 ks, z toho 12 ks srnců (6,5,1), 12 ks srn a 8 ks srnčat a pro honitbu Horákov - les celkem 30 ks, z toho 9 ks srnců (3,3,3), 12 ks srn a 10 ks srnčat.
Odlov byl proveden v honitbě Líšeň v celkové výši 22 ks - u srnců 10 ks, srny 8 ks, srnčata 4 ks.
V honitbě Horákov-les bylo uloveno celkem 33 ks srnčí zvěře - srnců 8 ks, srn 13 ks a srnčat 12 ks. Prvotním zhodnocením v naší společnosti kvalitativních a věkových znaků trofejí se jeví způsob provedeného odlovu z hlediska věkové struktury a chovnosti v sezóně 2008 s ohledem na podmínky honiteb bez problémů. Nadále však zůstává nutností pro všechny členy celoročně sledovat a vyhodnocovat, zvláště v předjarním období a později v průběhu říje, kvalitu veškeré mladé zvěře, srnců i srn a vždy mít na paměti při samotném provádění lovu správné vyhodnocení chování zvěře a kvalitativních vzhledových znaků průběrné a chovné zvěře. Početní stav evidovaných úhynů zvěře srnčí za rok 2008 činí v honitbě Líšeň 19 ks (4 ks srnců, 7 ks srny, 8 ks srnče) a v honitbě Horákov 1 ks (1 ks srnce). Jako nejčastější příčinu lze určit jednoznačně střet s motorovým vozidlem při dopravní nehodě (11x), dále stržení psem s následným úhynem po poranění (7x) a a 2x nelze určit. Situace v počtech nalezených kusů úhynem nebo jiným znehodnocením (stržení psem, sražení autem, úrazem štvaním, ap.) má již několik zhoršující se tendenci, především v příčině stržení psem u srn a srnčat a celkově tak jsou zaznamenávány mimo ztráty na zvěřině i značné ztráty chovatelské. Zvěř je v mnohých případech přímo vystavována nejen přímému ohrožení, ale i přímo týrání. Bezohledné a vulgární chování některých majitelů psů překračuje únosné meze tolerance a zřejmě bude nutné požádat o intenzivnější spolupráci Městskou policii a vyvozovat represivní opatření.
Z ulovených 55 kusů zvěře srnčí (Líšeň - 22 kusů / 225 kg, Horákov - 34 kusů / 303 kg) činila celkem hmotnost zvěřiny 502 kg. Tato bilance odpovídá bilančně předchozím rokům a počtu střelených kusů dle Plánu chovu a lovu a po letošním provedeném sčítání můžeme konstatovat, že jsme tak při uvážlivě provedeném odlovu zvěře srnčí ve správné věkové struktuře a poměru pohlaví postupovali vyváženě, bez vlivu na stavy a kvalitu zvěře. Trofeje ulovené srnčí zvěře z roku 2007 byly v plném počtu předloženy se seznamem všech úlovků v dubnu 2008 na chovatelské přehlídce OMS Brno-město a OMS Brno-venkov, která neshledala závady ve správnosti provedeného odstřelu z chovatelského hlediska. U některých trofejí se, i když již jen výjimečně, stále objevují chyby v ošetření a přípravě trofeje na chovatelskou přehlídku. Pečlivé ošetření a konečný vzhled trofeje je završením úsilí každého šťastného lovce a reprezentuje nejen jeho samotného a vztah ke zvěři a myslivosti, ale i celou společnost před hodnotící komisí a mysliveckou veřejností.
V roce 2008 jsme znovu na základě několikaletých dobrých zkušenostech pokračovali ve vypouštění a chovu divokých kačen na nádržích v údolí Říčky. Byly vyčištěny a připraveny přikrmovací zařízení, zásypy, díky využití dotačního titulu Mze prostřednictvím KÚ Jm kraje bylo zhotoveno a rozmístěno 60 ks hnízdních budek, které byly plně využívány pro zasednutí a odchov. Zakoupili jsme 120 ks třítýdenních očkovaných kachňat z ověřeného kvalitního chovu Rybářství Hodonín, které se ihned po vypuštění aklimatizovali v novém prostředí. Optimalizovanou intenzivní péčí nedošlo k žádným negativním zdravotním jevům na chovu. Následně byla zákonná doba lovu kačen byla využita k organizování 4, resp. uskutečnění 3 společných lovů v údolí Říčky s výsledkem 89 (39/50) ulovených kačen. Z pozorovaných stavů můžeme konstatovat, že chovatelské úsilí s touto zvěří je úspěšné a celkový počet divokých kačen přítomných v honitbě Líšeň se udržuje na vysoké úrovni. V tomto chovu budeme dalším vysazováním kačen pokračovat s přihlédnutím k dosavadním zkušenostem a podmínkám ochrany přírody.
Lovecká sezóna na drobnou zvěř (zajíc,bažant) byla naplánována v honitbě Líšeň a rozvržena od listopadu na 4 hony. Výše odlovu byla na základě provedených sčítání, zpracovaného Plánu chovu a lovu zvěře drobné odsouhlasena s držitelem honitby v počtech 48 ks zajíců a 69 ks bažantů. Na celkové výši ulovené zvěře se projevil mírný průběh zimního období, příznivé jaro a počátek letního období. Nadějné stavy zajíců nasčítané v brzkém termínu zůstaly přes celý rok zachovány a odrazily se v úspěšném odlovu v celkové výši 48 ks. Stavy bažantů byly opět posíleny nákupem dospívající zvěře, tentokrát v počtu 150 kusů (cca. 120/30) z již osvědčené odchovny Svatobořice-Mistřín a jejich dochováním péčí členů MS v aklimatizační voliéře v areálu naší společnosti. Poučením pro nás bude zkušenost při přechodu druhu a způsobu krmení. Vypouštěním takto dochovaných bažantů evidentně dochází k oživení a posilování populace bažantů v polní části honitby Líšeň. Odlov byl proveden po vypuštění v celkové výši 127 ks.
Odchyt zajíců přes nabídku organizace Interlov nebyl proveden vzhledem k vyhodnocení nízké efektivnosti předchozích odchytů.
Situace v lovu zvěře černé se v roce 2008 byla stabilní s nadprůměrným výsledkem posledních let díky intenzivní péči věnované stavbě a umístění loveckých zařízení, pravidelnému vnadění na krmelištích a znalosti migračních proudů přes naše honitby.
V honitbě Líšeň jsme formální podmínky naplnili naší žádosti a kladným rozhodnutím MmB OVLHZ k odlovu bez omezení do doby 2 roků stáří zvěře i s možností lovu dospělé zvěře. V honitbě Horákov-les výpočet Plánu chovu a lovu dle březnového sčítání umožnil lovit 10 ks selat, 3 ks lončáků a 3 ks bachyně.
Při vysledování obvyklých migračních a pobytových stavech, po provedené přípravě políček s vhodnými plodinami, předkládání vhodného materiálu na vnadiště bylo uloveno v honitbě Líšeň 36 ks zvěře černé (12 ks sele, 24 ks lončák).
V honitbě Horákov-les byly uloveny 18 ks zvěře černé (6 ks sele, 12 ks lončák). Součástí lovecké sezóny se již staly úspěšně prováděné naháňky v honitbě Horákov-les a vybrané leče v honitbě Líšeň v loňské sezóně s pravidelnými úlovky.
Z celkového počtu ulovené zvěře černé v obou honitbách lze jen velmi zevrubně vyhodnotit strukturu věku odlovené zvěře: 33% (18 ks) selat, 67% (36 ks) lončáků.
V poměru pohlaví bylo uloveno 56% samců (30 ks), z toho 13 ks selat, 17 ks lončáků a 44 % samic (24 ks) z toho 9 ks selat, 15 ks lončáků.
Celková hmotnost zvěřiny z ulovené zvěře černé činila 1736 kg (Líšeň - 1122 kg, Horákov-les – 641 kg). Tato bilance je oproti roku 2008 příznivější, podstatně vyšší je v počtech ulovených kusů o 19 kusů (+64%), bilance zvěřiny z ulovených kusů byla oproti minulé sezóně vyšší dokonce o 751 kg (+76%). Tato čísla ilustrují nejúspěšnější sezónu od doby pronajmutí honiteb v roce 2003, překonávají i úspěšný rok 2004.
S ohledem na vyskytující se pobytové znaky přecházející zvěře vysoké v části honitby Horákov-les nám bylo dána možnost po naší žádosti a vyjádření MěÚ Šlapanice lovit tuto zvěř bez omezení do doby 2 roků stáří zvěře v době lovu roku 2008 s potěšujícím výsledkem 1 laně o hmotnosti 50 kg (Miroslav Suchý) a 1 koloucha o hmotnosti 45 kg (Petr Polaschek).
Celkem hmotnost zvěřiny: 2007/2008 = 156 %
LOV ZVĚŘE - 2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
černá |
|
srnčí |
|
vysoká |
|
CELKEM |
|
ks |
kg |
ks |
kg |
ks |
kg |
kg |
Líšeň |
36 |
1122 |
22 |
225 |
0 |
0 |
1347 |
Horákov-les |
18 |
641 |
33 |
303 |
2 |
95 |
1039 |
CELKEM |
54 |
1736 |
55 |
502 |
0 |
0 |
2386 |
Z ostatních druhů zvěře srstnaté se v souladu s podmínkami zákona podařilo ulovit: 8 ks lišek (Líšeň 5 ks, Horákov-les 3 ks), byli uloveni 4 jezevci v honitbě Horákov-les, 1 ks psíka mývalovitého, žádná kuna nebyla ulovena. Celková bilance je oproti předcházejícím rokům mírně vzrůstající, ale stále nedosahuje žádoucího stavu odlovu a četnější stavy predátorů a spolu s poměrně příznivými podmínkami během roku a především mírné zimy se mohou odrazit ve zvýšení škod na drobné zvěři. Zůstává na zvážení v tomto kontextu vybudování v honitbě Líšeň umělé nory ve vhodné lokalitě a to minimálně 1 ks za 2-3 roky po dosažení počtu 1 ks na 250 ha honitby. Ze zvířat škodících myslivosti byly loveny toulavé kočky v souladu s podmínkami zákona osobami k tomu oprávněnými (myslivecká stráž).
V loňském roce opětovně proběhla vakcinace lišek v honitbě Horákov-les leteckým kladením ve dvou termínech (duben, říjen) a zřejmě v letošním roce bude tato záležitost probíhat naposledy.
V oblasti kynologie v roce 2008 naše společnosti naplňovala požadavky zákona a vyhlášky týkající se stanoveného počtu psů pro výkon práva myslivosti v našich honitbách v počtu a druhu lovecké upotřebitelnosti psů v držení především členy společnosti a v tomto dále podporovala naše členy.
V oblasti zacházení se střelnou zbraní jsme byli bez problémů jak při zacházení zbraní při lovu, tak i při kontrolách zbraní Policií ČR. Neustále je však nutné připomínat, aby si každý uvědomil zásady bezpečného zacházení se střelnou zbraní. Při použití lovecké zbraně je nutné mít vždy na paměti vlastnosti zbraně a střeliva – účinný dostřel zbraně, vlastnosti střely při letu a dopadu, bezpečný směr střelby a jednoznačně si vymezit dopadovou plochu a vždy uvažovat o možné přítomnosti jiných osob ve svém okolí.
V souvisejících administrativních záležitostech týkajících se samotného výkonu práva myslivosti, plánování a výkaznictví v honitbách Líšeň a Horákov-les byly veškeré nutné kroky vždy prováděny v návaznosti na pronajímatele honiteb – LČR,s.p. a HS Brno-Líšeň, v souladu s požadavky kladenými právními normami a ze strany orgánů státní správy myslivosti (MěÚ Šlapanice, MmB) a byly plněny veškeré povinnosti v daných termínech.
V příštích letech bychom v naší společnosti měli pokračovat v nastoupené cestě s prohlubováním zkušeností v chovu zvěře drobné – bažantí (intenzivní provoz aklimatizační voliéry, dopěstování a vypouštění dospělé zvěře), divoké kačeny (doplnění chovných budky a oprava zásypů pod Hornekem a na Hádku, plovoucí ostrůvky). Pozornost věnovaná spárkaté zvěři v ozdravných akcích bude pokračovat jako snaha za zvýšení kvality trofejové zvěře. I nadále se musíme věnovat opravám, přesunům s ohledem na lesnickou činnost (vznik nových pasek) a obnově veškerých mysliveckých zařízení, především krmným zařízením - obnově krmelců, dostavbě zásobníků na objemná krmiva, koryt na jadrná krmiva a pracovní činnosti při zajišťování krmiv pro zvěř, obdělávání políček hodnými plodinami správnými osevními postupy. A samozřejmě zůstává jednou z priorit důsledně se řídit vnitřními normami společnosti a obecně závaznými právními předpisy o myslivosti a zbraních a vhodně je aplikovat v průběhu veškerých spolkových a mysliveckých činností.
Závěrem je možné konstatovat, že v daných přírodních podmínkách a při mnohých společenských faktorech a jevech ovlivňujících výkon práva myslivosti v honitbách Líšeň a Horákov-les, MS Staré Zámky aktivitou všech členů široce a intenzivně rozvíjí svoji činnost a plně využívá prostředí a možnosti obou honiteb pro výkon práva myslivosti v duchu udržitelného rozvoje.